Teknoloji Devi Samsung’dan Yeni Model SSD

samsung yeni model ssd

Teknoloji devi Samsung firmasından sızan bilgilere göre yeni model ssd’ler kullanıcılara ile buluşmak üzere. Yeni ürünün ismi bile hazır 960 Evo.  Peki bu SSD disk ile neler yeni ? Bu sürümde Polaris NVMe hafızası kullanılacak. Aynı zamanda 48 katmanlı TLC V-NAND teknolojisi ise gelen yeni bir teknoloji.

Bu model’de kullanıcılara sunulan hız değerleri aslında PM961 modeli ile hemen hemen aynı olacak. Bu değerler ise 3000 MB/s okuma ve 1150 MB/s yazma şeklinde bizlere sunulacak. Peki bu modelde kapasiteler ne kadar ? 960 Evo modelinde disk kapasitesi olarak 128,256,512 gb olarak sunulmaktadır. En yüksek disk boyutu ise 1 TB olarak belirlenmiş.

 

samsung 1 tb ssd

 

Geçtiğimiz dönemlerde bir başka model’de 32 TB olarak tanıtımı yapılmış bunu gören rakip firma olan Seagete ise hemen bu hamleye karşılık hamle yaparak 60 TB SSD modelini piyasa sunmuştur. Bu sunum piyasadaki en iyi SSD versiyonu şüphesiz.

SSD diskler SATA disklere göre daha hızlı ve daha performanslı olduğu konusunda hem fikiriz fakat SATA diskler ile SSD disklerin fiyatları arasında’da uçurumlar var. Az önce örneğini verdiğimiz 60 TB bir ssd diskin piyasa fiyatı 20.000$ olarak belirlenmektedir. Türkiye pazarına girdiği taktirde bu ürün ortalama 60.000 TL aralığında satılması beklenmektedir.  Rakamlar her ne kadar üst düzeyde olsa ileri ki zamanlar için bu teknolojiler umut kaynağı olmaya devam etmektedir.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir