Dell Inspirion 3521 Recovery İle Sıfırlama

dell-inspirion-3521-recovery-nasil-yapilir

 

Dell marka ülkemizde yaygın olarak tercih edilmekte ve büyük bir kullanıcı kitlesine yönelmektedir. Bu bağlamda gelen talep üzerine siz değerli kullanıcılarımız için Dell Inspirion 3521 Recovery konumuz ile cihaza nasıl yazılım yüklersiniz bu konuda bilgiler vereceğiz. Bu anlatım 2.bir yöntem olarak sizlere sunuyoruz birinci yöntem windows üzerinden oturum açabiliyorsanız uygulayabilirsiniz. Daha önce Dell Inspirion 3521 Format Nasıl Atılır ? başlıklı konumuz üzerinden ilk yöntem hakkında resimli anlatımlarda bulunmuştuk dilerseniz yazının üzerine tıklayarak ilk konumuza göz atabilirsiniz. Bu konu üzerinden ise ikinci yöntemi uygulayabilirsiniz.

 

İlk konunu’da değindiğimiz yedekleme konusuna burada’da kısaca bahsetmek istiyorum. Yapacağınız işlem cihazın içerisinde yer alan verilerinizin silinmesine sebep vereceği için bu adımları uygulamadan önce eğer mümkün ise yedeklerinizi alın ve daha sonra anlatılan adımları uygulamaya başlayın. Yine bir diğer önemli husus ise recovery işlemine geçmeden evvel cihazı muhakkak şarja takınız. Yazılım sırasında istem dışı bir kapanma cihaza daha büyük sorunlar açabilir.

 

1:) Öncelikle cihazı kapatın. Kapattıktan sonra tekrar açın ve CTRL + 11 kombinasyonu ile recovery ekranını açın. Kombinasyonu doğru uyguladığınız’da alttaki resimde görülen ekran ile karşılaşmış olacaksınız.

 

dell-inspirion-3521-recovery-ile-sifirlama

 

2:) Yukarıda gördüğünüz ekran üzerinden ” Sorun Gider “ sekmesini seçip devam edelim. Karşımıza alttaki resimde görülen ekran gelecektir.

 

dell-inspirion-3521-recovery-ile-sifirlama2

 

3:) Karşınıza gelen ekranda ” Bilgisayarınızı Sıfırlayın “ sekmesine tıklayın ve kısa bir süre bekleyin. Kısa bir beklemenin ardından alttaki resim görülen ekran karşımıza geliyor. Burada bize yapılan işlem sonucunda neler olacağı hakkında bilgiler veriliyor. Kişisel dosyaların kaldırılması, Yüklenen güncellemelerin silineceği, Ayarların varsayılan ayarlara döneceği yönünde bilgiler veriliyor bu adımı İleri diyerek geçiyoruz.

 

dell-inspirion-3521-recovery-ile-sifirlama3

 

4:) Burada ise yapılacak işlemin detayını soruyor bizlere ve 2 seçenek sunuyor. ” Yalnızca Dosyalarımı Kaldır “ seçeneğini seçerseniz Windows üzerinde yer alan dosyaları silip kişisel dosyalarınıza müdahale etmeden onarım yapmanızı sağlıyor. İkinci yöntem ise ” Sürücüyü Tümüyle Temizle “ bu seçeneği seçerseniz eğer C klasörünü olduğu gibi temizler ve hiç bir dosya kalıntısı kalmaz. Buradan size uygun olanı seçip devam edin.

 

dell-inspirion-3521-recovery-ile-sifirlama4

 

5:) Son olarak ise her şeyin hazır olduğunu bildiren bir ekran geliyor karşımıza buradan ” Sıfırla “ seçeneğini seçip arkamıza yaslanıyor ve Recovery işleminin tamamlanmasını bekliyoruz.

 

dell-inspirion-3521-recovery-ile-sifirlama7

 

dell-inspirion-3521-recovery-ile-sifirlama8

 

 

Bu adımdan sonra yapmanız gereken sadece beklemek oluyor. Bilgisayarın performansına, hard diskin sağlığına vb sebeplere göre değişikliklik gösterebilir. 1 saat – 3 saat gibi zamanlar alabilir. Bu süre zarfında bilgisayarınızı şarj’dan çıkartmayın. Hiç bir şekilde bilgisayarınızı kapatmayın. İşlemin tamamen bitmesini bekleyin. İşlem bittiğinde dil, kullanıcı adı gibi bilgileri girerek kurulumu sonlandırabilirsiniz.  Bir önceki konumuzda windows üzerinden format atmayı anlatmıştık dilerseniz o konu için Dell Inspirion 3521 Format Nasıl Atılır ? linki üzerinden ulaşabilir ilk yöntemi deneyebilirsiniz. Yinede sorun yaşıyorsanız veya sorularınız varsa konu altından yorum yaparak destek isteyebilirsiniz.

 
2 thoughts on “Dell Inspirion 3521 Recovery İle Sıfırlama

 1. Ahmet Sarı

  Merhaba, recovery bios uzerine mi kurulu oluyor benim bilgisayarda c disinda disk yok o yuzden sordum ve ctrl f11 haricinde bu ekrana nasil erisebiliriz admin?

  Reply
  1. formatla Post author

   Recovery hard diskiniz içine gömülü olarak gelmektedir. C diskinin içerisinde’de yer alıyor olabilir. Format atarken C dışında Recovery bölümünü görebilirsiniz. Ctrl + f11 ile giremiyorsanız F8 veya ESC ile denermisiniz ?

   Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir