Bilgisayarları Nasıl Hızlandırırız ?

bilgisayari-hizlandir

 

İçinde bulunduğumuz dönemde en çok kullanılan teknolojik ürün olan ” Bilgisayarlar “ zaman zaman bizlere sorunlar açmaktadır. Bu konumuz ile meydana gelebilecek sorunlar üzerine durup bu sorunları nasıl ortadan kaldırabiliriz bunu analiz edeceğiz. Kullanmış olduğunuz bilgisayarlar ilk aldığınız döneme göre hızını zamanla yitirebilir ve yavaşlamalar, kasmalar meydana gelebilir. Peki bu yavaşlamalar neden meydana gelir ? Öncelikle bu durumu 2 farklı pencereden ele almak gerekmektedir. İlk maddemiz donanımsal sorunların olması ikinci maddenin ise yazılımsal sorun olmasıdır.

 

Donanımsal ne gibi sorunlarda performans düşüşü yaşanır ? En basit örnek windows işletim sistemi ve bilgisayarın içerisinde yer alan tüm dosyalar ” Hard Disk “ üzerine kayıt edilmektedir. Bilgisayarınızda kullandığınız hard disk zamanla arızalar verebilir. Örneğin Sektör hatası olan bir diskten performans beklemek hayalcilik olur. Bunun gibi donanımsal parçalardan kaynaklı arızalar bilgisayar performansını doğrudan etkiler ve istenmeyen sonuçlar doğurabilir.

 

yazilim-sorunlari-onarimi

 

 

Yazılımsal boyutu ise donanımsal sorunlara göre daha kolay ve daha az maliyet ile çözülebilir. Hatta teknik bilgiye sahipseniz cebinizden ekstra bir ücret bile çıkmaz. Peki yazılımsal sorunlar nelerdir ? Nasıl meydana gelir bu yazılımsal sorunlar ? Öncelikle nasıl meydana gelir kısmı ile başlayalım. Kullanmış olduğunuz programlardan tutun yaptığınız tüm işlemler bunu meydana getirebilir. Yazılımsal sorunlar nelerdir ? sorusuna bazı temel maddeler ile örnek verdikten sonra çözüm yollarını değerlendireceğiz. Kullanmış olduğunuz işletim sisteminde aşırı donmalar, istem dışı programların açılması, yapmak istediğiniz işlemi bilgisayarın donanımsal özelliklerine göre daha düşük hızda yapması vs gibi bir çok madde sıralanabilir buna. Bu sorunları 2 aşamada düzeltebilirsiniz. Birinci aşama ve en temiz aşama formatla olmaktadır. İkinci aşama ise çeşitli yazılım hızlandırma yöntemleri ve programları ile olmaktadır.

 

Bilgisayarınızda kullanmadığınız, gereksiz olan ve sizin tarafınızdan istemsizce kurulmuş programlar varsa bunları tespit edip bu programları bilgisayarınızdan kaldırmanızı öneririm. Bu yöntem en temel ve en klasik yöntem olmakla beraber en çok tercih edilen yöntemdir. Bunun için Başlat – Denetim Masası – Programları Kaldır bölümünden bunların tespitini yapabilir ve bilgisayarınızdan kaldırabilirsiniz. Kaldırma işleminin sonucunda bilgisayara reset atmayı unutmayınız.

 

denetim-masasi-program-kaldir

 

Bilgisayarınızda bulduğunuz veya kullanmadığınız programları tespit edip kaldırdıktan sonra çeşitli hızlandırma programlarından birini tercih ederek sistemde kayıtlı gereksiz dosyaları ve ön belleklemeleri temizlemeniz bilgisayar performansını hızlandırmak için en iyi yöntemdir. Bunun için sizlere alanında öncü olan Piriform CCleaner programını tavsiye edebilirim. Bu program hem Türkçe arayüzü hemde kolay kullanımı ile kullanıcılar arasında en çok tercih edilen programdır.

 

piriform-ccleaner-kullanimi

 

 

Bir başka yöntem ise Başlat- Çalıştır kısmına gelip %temp% yazıp enter tuşuna basın. Daha sonra karşımıza çıkan tüm klasörleri silin. Bu dosyalar bilgisayarınızda gereksiz olarak yer kaplamakta ve silinmesi halinde herhangi bir zararı olmamakla beraber performans açısından hızlanma meydana gelmektedir. Bu adımı uyguladıktan sonra yine Başlat – Çalıştır bölümünü açıp bu sefer ” prefetch “ yazıp enter tuşuna basın. Erişim izni yok uyarısına devam diyerek bu adımı geçiyoruz. Gelen dosyaların hepsini bir önceki aşamada olduğu gibi siliyoruz.

 

perfeckt

 

Sizlere bahsetmek istediğim bir diğer madde ise şöyle: Başlat kısmına açtıktan sonra arama kısmına ” clean ” yazıp gelen sonuçlardan ” Gereksiz dosyaları silerek diskte yer aç “ sekmesini tıklayın. Gelen ekranda C kısmını seçili olacak şekilde devam ediyoruz ve kısa süre içinde disk temizlemesi otomatik olarak başlıyor ve disk performansını arttırmak için gerekli çalışmaları yürütüyor. Ardından gelen ekranda size bazı seçenekler sunuluyor bu seçeneklerin hepsini aktif edip ” tamam ” diyerek bu işlemi sonlandırıyoruz.

 

gereksiz-dosyalari-sil

 

Bilgisayarınızın performansı bunlar ile çözülmüyor ise iki seçeneğiniz var önünüzde birinci seçenek ilk başta da belirttiğim gibi en temizi olan format yönetimi ikinci yöntem ise donanımsal sorunlar mevcut olabilir olmasıdır. Bu konular dışında yada sormak istediğiniz, aklınıza takılan herhangi bir şeyde konu altından yorum yaparak destek isteyebilirsiniz.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir